//Zmiany w BDO i raportowanie środowiskowe 2025 – o czym należy wiedzieć prowadząc biznes?

Zmiany w BDO i raportowanie środowiskowe 2025 – o czym należy wiedzieć prowadząc biznes?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach ochrony środowiska, szczególnie ważne dla sektora beauty. Rejestracja w BDO (Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami), raportowanie do KOBiZE i o korzystaniu ze środowiska, a także prowadzenie ewidencji odpadów to kluczowe obowiązki. Zaniedbania grożą wysokimi karami.

BDO: Rejestracja i nowe obowiązki dla wytwórców odpadów (m.in. branża beauty)

Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany dotyczące obowiązkowego prowadzenia ewidencji odpadów. Zniesienie limitów dla odpadów niebezpiecznych oznacza, że każdy przedsiębiorca (również salon fryzjerski czy kosmetyczny) generujący takie odpady, nawet w niewielkiej ilości, ma obowiązek rejestracji w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Odpady niebezpieczne to m.in. opakowania po farbach, lakierach, środkach odkażających, a nawet opróżnione zbiorniki pod ciśnieniem (spraye).

Niepewność interpretacji

Co prawda komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska zamieszczony na stronie BDO sugeruje, że salony wytwarzające jedynie odpady komunalne nie muszą się rejestrować w BDO. Jednak klasyfikacja wszystkich odpadów powstających w salonach fryzjerskich, kosmetycznych czy w firmach oferujących usługi sprzątające jako odpady komunalne, wzbudza wiele wątpliwości. Zgodnie z nowym brzmieniem Rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska nawet minimalna liczba wytworzonych odpadów oznaczonych kodami: 15 01 10* lub 15 01 11*, wiąże się z obowiązkiem ewidencjonowania i rejestracji w BDO. Sama branża beauty ocenia, że nowe obowiązki obejmują większość salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Należy pamiętać, że to przedsiębiorca w przypadku niewłaściwej interpretacji przepisów ponosi odpowiedzialność za uchybienie. Dlatego warto indywidualnie przeanalizować sytuację swojej firmy.

Obowiązki Sprawozdawcze w BDO

Oprócz wdrożenia w życie nowych regulacji, przedsiębiorcy muszą pamiętać o dopełnieniu złożenia sprawozdań  związanych z wcześniej funkcjonującymi przepisami. Oto podsumowanie kluczowych informacji na temat raportów i sprawozdań, o których każdy przedsiębiorca powinien pamiętać:

  1. Raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami)

  • Termin złożenia:02.2025 r.
  • Kogo dotyczy: Podmioty korzystające ze środowiska i prowadzące działalność, która powoduje emisję gazów cieplarnianych i innych substancji.
  • W praktyce: pod obowiązek raportowania podlegają: samochody służbowe/leasing, piece, klimatyzacja, lakierowanie i wiele innych.
  • Co zawiera: Informacje o wielkości emisji, źródłach emisji, urządzeniach, instalacjach oraz środkach technicznych stosowanych do ograniczania emisji. Wymaga rejestracji w elektronicznym systemie.
  1. Sprawozdanie za korzystanie ze środowiska

  • Termin złożenia:03.2025 r.
  • Kogo dotyczy: tak jak dla raportu KOBiZE
  • Co zawiera: Informacje o ilości i rodzajach substancji wprowadzanych do środowiska, wielkości emisji oraz innych danych niezbędnych do wyliczenia opłat za korzystanie ze środowiska.
  1. Sprawozdanie roczne w BDO (Rejestr BDO)

  • Termin złożenia:03.2025 r.
  • Kogo dotyczy: Podmioty, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, wysyłają produkty w opakowaniach za granicę, wytwarzają lub importują puste opakowania, wprowadzają torby na zakupy z tworzywa sztucznego, wprowadzają produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (UWAGA: to również stosunkowo nowe przepisy, obejmujące wiele firm), wprowadzają na rynek oleje, preparaty smarowe, opony, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny.
  • Co zawiera: Informacje o ilości i rodzajach wprowadzanych na rynek produktów, produktów w opakowaniach, informacje o prowadzeniu kampanii edukacyjnych, informacje o opłatach.
  1. Sprawozdanie odpadowe

  • Termin złożenia:03.2025 r.
  • Kogo dotyczy: Podmioty, które wytwarzają odpady, przekazują odpady , przetwarzają lub zbierają odpady, wystawiły choćby jedną kartę przekazania odpadu (KPO) w 2024 roku lub prowadzą karty ewidencji odpadów (KEO).
  • Co zawiera: Informacje o rodzajach i ilościach wytworzonych odpadów, sposobach ich zagospodarowania, miejscach składowania oraz innych danych dotyczących gospodarki odpadami.

Pamiętaj, że złożenie raportów i sprawozdań jest obowiązkowe i wynika z szeroko rozumianych przepisów ochrony środowiska. Niezłożenie raportów i sprawozdań w terminie może skutkować nałożeniem kar finansowych. W przypadku wątpliwości, czy dany podmiot jest zobowiązany do złożenia raportu lub sprawozdania, zaleca się skonsultowanie z ekspertem z zakresu ochrony środowiska lub samodzielne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa.

Chcesz sprawdzić, jakie obowiązki dotyczą Twojej firmy? Skontaktuj się z doradcą środowiskowym Eko Cykl Sp. z o.o.

Tel.: 22 27 58 814

e-mail: doradztwo@ekocykl.pl

Lub samodzielnie sprawdzić Swój profil środowiskowy. Wystarczy wejść na stronę i wpisać NIP firmy, a na podany adres e-mail zostanie przesłany zwięzły raport na temat zobowiązań środowiskowych badanej firmy.

Wpis - 2 1 wzor

By | 2025-02-17T14:29:58+00:00 17 lutego, 2025|Blog|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment